Ułatwienia dostępu

DOTACJE:   PL flaga  
78. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Akcja „Żonkile”

78. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Akcja „Żonkile”


19 kwietnia 2021 roku przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Utworzone 2 października 1940 roku w Warszawie przez władze niemieckie getto, skupiło na swym terenie ponad 400 tys. Żydów. Warunki panujące w getcie, jak głód, choroby, terror bezsprzecznie stanowiły pośrednią eksterminację jego mieszkańców. 22 lipca 1942 roku Niemcy przystąpili do tzw. wielkiej akcji wysiedleńczej, która trwała przez trzy miesiące. Jej tragicznym skutkiem było zamordowanie ok. 300 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci w komorach gazowych Treblinki. Pozostali przy życiu mieszkańcy getta, zdający sobie sprawę z tego, jaka przyszłość ich czeka w 1943 roku postanowili się zbuntować. 19 kwietnia 1943 roku w dniu, w którym miało dojść do ostatecznej likwidacji getta wybuchło powstanie. Po czterech tygodniach walk z oddziałami SS powstanie zostało ostatecznie zduszone, a dzielnica żydowska przestała oficjalnie istnieć.

W ramach akcji Żonkile i upamiętnienia tysięcy ofiar getta warszawskiego Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie zaprosiło do współpracy uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu. Pod kierunkiem Pani Romy Szymańskiej, polonistki uczniowie przygotowali recytację wierszy Władysława Szlengla - żydowskiego poety, który w czasie zamknięcia w getcie tworzył poezję. Poezja Szlengla to świadectwo Zagłady, tragiczny opis powolnego umierania niezliczonych istnień ludzkich, a także opis świata, który zostaje pozbawiony kolejnych dusz i staje się miejscem opustoszałym.

Dziś, 78 lat po tych tragicznych wydarzeniach, staramy się wraz z młodym pokoleniem przybliżyć Państwu głosy przeszłości. Niech pozostawią one zadumę i pamięć o ofiarach.

Co czytałem umarłym Władysław Szlengel,
wykonanie Michał Kowalski

Telefon Władysław Szlengel,
wykonanie Julianna Sroka-Kierończyk

Dwie śmierci Władysław Szlengel,
wykonanie Marta Warzyńska

Rozmowa z dzieckiem Władysław Szlengel,
wykonanie Anna Lisowska

Dzwonki Władysław Szlengel,
wykonanie Melania Kosmala


Zaplanuj wizytę

Adres:

ul. Niezłomnych 2, 62-030 Luboń

tel: +48 61 813-06-81

Godziny otwarcia:

wtorek-piątek: 9.00 – 15.00

sobota-niedziela: 10.00 – 14.00

poniedziałek: nieczynne

WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY

Lokalizacja Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, ul. Niezłomnych 2
Image
Image
logo_herb_poziom_iksww_white.png
Image
Facebook
Image
Image